מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח

רחוב העצמאות 60, העיר העתיקה, באר שבע
שיתוף

המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע מציג מגוון יצירות היסטוריות ומודרניות של תרבות האסלאם החומרית. המוזאון שואף להביא לידיעת הציבור ולעורר את מודעותו לערכן של המסורות האמנותיות והתרבותיות של אזור המזרח התיכון בכלל והאסלאם בפרט בקרב תושבי הנגב והארץ כולה.

המוזאון הוקם בעקבות פסיקת בית המשפט הגבוה לצדק (2011) בנוגע לייעודו של מבנה המסגד הגדול בבאר שבע. התפיסה המנחה את צוות המוזאון היא שמבנה המסגד העות'מאני הוא המוצג הראשון והחשוב ביותר במוזאון החדש. בגישה האוצרותית ובתוכנית החינוכית מודגש תפקידו ההיסטורי של המבנה ומוצגים יופייה ועושרה של תרבות האסלאם.

בחצר הסגורה במוזאון מוצגים  ממצאים ארכֵאולוגיים מהתקופות המוסלמיות בארץ ישראל. בתצוגה ניתן לראות דוגמאות אופייניות לעיטור אדריכלי באמנות האסלאם: מוטיבים צמחיים, מוטיבים גֵאומטריים וכתב. באולם המרכזי מוצגות תערוכות מתחלפות שמדגישות מפגשים בין-תרבותיים של תרבות האסלאם המסורתית עם מסורות חיצוניות  ועם אמנות עכשווית, מפגשים שהניבו השפעות גומלין.

המוזאון החדש הוא חלק חשוב מפרויקט השימור והפיתוח של העיר העתיקה בבאר שבע ומשתלב בציר המוזאונים ההולך ומוקם במבנים ההיסטוריים במקום. באר שבע, כבר בשחר ההיסטוריה, היא נווה מדבר ונקודת ציון על דרכי המסחר בין חצי-האי ערב, מצרים וסוריה. השווקים הפכו אותה למרכז מסחרי ומפגש בין-תרבותי.

המוזאון שואף להמשיך ולהציע לקהל המבקרים האזורי והארצי חוויה בין-תרבותית מעשירה ומרתקת בעיר באר שבע.

באותו המתחם , לצד המוזאון נמצא ה"מוזאון הנגב לאמנות" השוכן במבנה"בית המושל".  

לצד התערוכות המוצגות במוזאונים, מתחם המוזאונים מציע תכניות חינוך לתלמידים ולמבוגרים כגון: הרצאות, אירועים בעקבות התערוכות וסדנאות יצירה.  

במהלך החגים וחופשות הקיץ מתחם המוזאונים מציע פעילויות מיוחדות ומקוריות.בימי הקיץ המתחם מארח על המדשאה אירועים עירוניים ומופעים מוזיקליים, במיוחד "שני במוזאון".

איך מגיעים

פרטים נוספים

שעות פעילות

שני, שלישי וחמישי: 10:00 – 16:00רביעי: 12:00 – 19:00שישי ושבת: 10:00 – 14:00ימי ראשון המוזאון סגור.בימי שישי ושבת, המוזאון פתוח בחינם לקהל הרחב במסגרת הפרוייקט “שבת ישראלית”.

יצירת קשר

טלפון: 08-6993535
נגישות: נגישות מלאה

המידע המוצג באתר זה הונגש לציבור על ידי חברת יעדים. חברת יעדים אינה אחרית על תקינות המידע ו/או קיום ותפעול האירועים, אנו ממליצים לוודא שפרטי האירוע ו/או מידע על בתי העסק, שעות פעילות ומיקום עדכנים ישירות מול מפעיל של כל אירוע / בית עסק. **מימוש ההטבה מותנה בהצגת תעודת תושב/תעודת זהות/רישיון נהיגה ט.ל.ח

המועדפים שלי 0
יצירת קשר חיפוש